Inteligentný senzor vytopenia vodou – recenzia

Posted on Posted in Novinky

  

 

 

 

(Zipato hm-hs1wl-z.eu Z-Wave Smart Water Leakage Flood Sensor)

Vypol som doma elektrinu? Zavrel som prívod vody? Koľkokrát ste si položili takúto alebo rad im podobných otázok? Na možnosť pripojenia sa na internet takmer kdekoľvek a to, že bez mobilného telefónu sa nepohneme takmer ani na krok, nám technológie inteligentných domov dokážu okamžite odpovedať aj na rad takýchto otázok. Zvlášť dôležité je to napríklad v prípade havárie spôsobenej zatopením vodou.

Nedávno sa mi dostal do rúk inteligentný senzor na vytopenie vodou, ktorý je použiteľný v systémoch inteligentných domov podporujúcich protokol Z-Wave Plus. Nasadiť ho môžete napríklad vo vodovodnej šachte, strojovni, pivnici, bazéne, kuchynskej linke, kúpeľni a ďalších miestach kde môže dôjsť k úniku alebo pretečeniu vody.  

Základné technické parametre – prevádzkové vlastnosti

  • PROTOKOL: Z-Wave Plus
  • FREKVENCIA: 868.42 MHz (EU)
  • NAPÁJANIE: DC3V (2 ks AAA batéria)
  • STATICKÝ PRÚD ≤5 µA
  • POPLACHOVÝ PRÚD ≤35 µA
  • PREVÁDZKOVÁ TEPLOTA -10° C až +50° C
  • PREVÁDZKOVÁ VLHKOSŤ PROSTREDIA ≤95%RH
  • DOSAH SIGNÁLU ≤70 m (otvorený priestor)
  • ROZMERY 76 x 36.6 x 16.5 mm
  • ZÁRUKA: 1 rok štandardne

Balenie obsahuje teleso senzora, ktoré je prepojené so snímačom vytopenia káblom dĺžky cca 120 cm. V telese senzora sú vložené dve batérie 1,5 V typu AAA, ktoré sú súčasťou dodávky. Ďalej je v škatuli vložený návod pre rýchlu inštaláciu senzora. Bohužiaľ je len v anglickom jazyku a text je pomerne miniatúrny, takže osoby so slabším zrakom asi využijú aj lupu. Z ekologického hľadiska je však miniaturizácia vítaná. Nakoniec veľkosť dokumentuje aj obrázok s priloženou zápalkovou škatuľkou.

Zadná stena telesa senzora je odnímateľná (jemným posunutím smerom dole) a je vybavená obojstranne lepiacou vrstvou značky 3M, čo dáva predpoklad kvalitného upevnenia na hladké plochy (napr. kachličky v kúpeľni). Otáznou zostáva najmä dlhodobá priľnavosť na drsných plochách ako je betón alebo omietka napríklad v pivnici. Šikovný majster si však aj s týmto prípadným problémom určite poradí. Rovnakou lepiacou páskou je vybavená aj spodná časť snímača. Ten je samozrejme vhodné umiestniť do najnižšieho bodu zabezpečeného priestoru. Spodná časť snímača je vybavená štyrmi kontaktmi, ktoré pri kontakte s vodou privedú signál do telesa senzora, ktorý vyšle príslušný poplachový signál do riadiacej jednotky.

Po správnej inštalácii telesa senzora a vlastného snímača a odobratí izolačnej fólie batérie je možné pristúpiť k zaradeniu senzora do inteligentného domového systému. Je potrebné postupovať podľa priloženého návodu. V prípade riadiacej jednotky ZIPATILE bolo zaradenie do systému bezproblémové a senzor bol okamžite detegovaný.

Tým však základná konfigurácia nekončí. V používateľskom rozhraní aplikácie na stránke https://my.zipato.com/ je potrebné po prihlásení v zozname Z-WAVE zariadení vyhľadať Zipato HS1WL-Z Flood Senzor, kde je potrebné urobiť jeho prípadnú ďalšiu základnú, alebo rozšírenú konfiguráciu.

Senzor vytopenia v zozname Z-WAVE zariadení

Rozšírená konfigurácia

Centrum ovládania_nastavenie zariadenia 03a

Základná konfigurácia

K základnej konfigurácii patrí napríklad interval prebudenia (od neho závisí najmä životnosť batérie). Prednastavená hodnota je 1440 min, čo predstavuje interval 24 hodín. V rozšírenom nastavení je možné konfigurovať ďalšie parametre ako je napríklad manažment uzlov prepojenia senzora vytopenia a jednotlivých prvkov inteligentného systému.

Konečnú fázu konfigurácie predstavuje spôsob notifikácie o vytopení priestoru vodou, pretečení alebo dosiahnutí určitej výšky hladiny vody. To je potrebné vykonať prostredníctvom tvorcu pravidiel (Rule Creator) aplikácie https://my.zipato.com/. Pomocou tvorcu pravidiel je možné vytvoriť rôzne scenáre automatizácie domu v prípade vytopenia. Takto je možné odoslať varovný E-mail prípadne SMS správu, súčasne spustiť poplašnú sirénu, uzatvoriť napúšťací ventil bazéna alebo uzatvoriť prívodný ventil vody v monitorovanom objekte a tým zabrániť prípadným škodám väčšieho rozsahu.

Počas testovania snímača v pohári vody senzor okamžite správne detegoval zatopenie a odoslal varovanie na nakonfigurovanú E-mailovú adresu. V prípade odoslania notifikačného E-mailu na doménu gmail.com prebehlo všetko v poriadku a varovný text sa zobrazil v doručenej pošte. V prípade odoslania na doménu zoznam.sk však notifikácia skončila v priečinku „Reklama“. Preto je potrebné na svojom E-mailovom konte správne si nastaviť spamový filter aby notifikácie prichádzali priamo do priečinka doručenej pošty.

Po takmer 1,5 ročnom nasadení senzor nevykázal žiadne poruchy a v súčasnosti ukazuje kapacitu pôvodných batérií na hodnote 78%. Na základe skúseností je možné aj vzhľadom na cenu (v porovnaní s možnými škodami pri vytopení) senzor len vrele odporučiť.